Powered by:Proticaret
Proticaret Tema ve Arayüz Tasarımları : Smart Bilişim

Proticaret Tasarımları

Proticaret Tema Yapımı ve Düzenlemesi

Proticaret Tema / Arayüz Tasarımları

Proticaret Nedir?

Proticaret online satış ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren bir e-ticaret yazılımıdır. Aynı zamanda içerik yönetim sistemine sahip olan bu yazılım, Promist A.Ş tarafından 2012 yılı itibariyle ücretsiz olarak yayınlanmaya başladı. Magento, Opencart sistemlerine alternatif olarak Asp.NET altyapısına sahip yerli bir yazılımdır. Proje, asıl yazılımın ücrretsiz, ek modül ve yapılan geliştirmelerin ücretli olarak satılması suretiyle faaliyetini devam ettirmektedir. Resmi web sayfası proticaret.org adresinden yazılım ile ilgili diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Proticaret Tema Nasıl Yapılır?

E-Ticaret arayüz tasarımı farklı sektörler için tasarımın düzenlenmesi ve geliştirişmesi işlemidir. Elektronik, tekstil, hediyelik ürünler, kozmetik gibi farklı konseptler için farklı tasarımlar içerir. Bu doğrultuda Proticaret Tema Tasarımları sayesinde elektronikten gıdaya pek çok farklı sektörde ürünlerinizi kullanıcılara doğru şekilde sunabilirsiniz. Smart Bilişim Proticaret Temalarını görmek için tıklayınız.

Proticaret İçerik Yönetimi

Arayüz / Tema düzenlemesi aynı zamanda bir "içerik yönetimi" işlemidir. İçeriğinizi oluşturan dökümanlar gibi, bu dökümanların içinde bulunacağı modülleri, tasarım yapı ve denetimlerini içerir. Proticaret'in modüler sistemi sayesinde bir sayfayı dikey ve yatay kolonlarla belli bir hiyerarşiye yönelik düzenleyebiliriz. Daha somut ifade etmek adına aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz. 

İçerik yönetimi > sayfa yönetimi > sayfa tanımlarından ulaşabileceğiniz bu alan, bir sayfada bulunan modülleri, ve yerleştirildikleri kolonları gösterir. Aşağıda anasayfa'ya ait modül yerleşimini görüyorsunuz.

Proticaret Tema Yapımı > Modüller

Proticarette basit bir sayfa 3 ana alan üzerinde çalışır:

1) Üst Alan (Header) Dosya konumu Themes >Tema Adı >Header.ascx
2) Alt Alan (Header) Dosya konumu Themes >Tema Adı >Footer.ascx
3) Gövde Alanı (İçerik Yönetimi  Modülleri)

Header ve Footer alanları manuel olarak dosyalardan düzenlenmelidir. Gövde alanı ise yukarda belirtilen resimde olduğu gibi farklı modüllerin sayfa içinde kombinasyonundan oluşur. Bu modülleri; sayfa sol panel, orta panel, sağ panel olarak ayırarak kullanabileceğiniz gibi stil şablonlarını düzenleyerek tek kolonda da kullanabilirsiniz.

Web sayfası, içerik yönetim sistemleri ya da e-ticaret sisteminde kolon tasarımları genelde konsepti de belirler. Alışılagelmiş bir E-Ticaret portalı 3 kolon tasarım içerir. Solda menü, ortada ürün vitrini, sağ blokta reklam bannerları gibi alanlar yer alır.

Konsept tasarımlar klasik e-ticaret portallarından biraz daha farklıdır. Kalabalık menü ve ürün gruplarına sahip olmadığı için belli bir ürün grubunu vurgulamak amacıyla tek kolon ya da iki kolon olarak kullanılabilirler. 

Bir tema tasarlamaya veya düzenlemeye başlamadan önce bu kriteri göz önünde bulundurarak önce kolon yapısına karar vermelisiniz.

Proticaret Modül Yapısı

Tema tasarımının 2 parçası olan header ve footer'ın dosyadan düzenleneceğini söylemiştik. Geriye kalan alansa modül yerleşimi ve bu modüllerin tasarım açısından değiştirilmesidir. En önemli konu da burdan başlıyor. Farklı modülleri bir tasarım konseptine uygun şekilde nasıl düzenleyebiliriz? Bunun için öncelikle modülleri tanımalıyız. Aşağıda içerik yönetimi > modül yönetimi > modül tanımlarından ulaşabileceğiniz modül listesi bulunuyor.

Bu alanda düzenle butonlarıyla varolan bir modülün fiziksel yol tanımını görebiliriz. Örneğin Anket modülü /themes/default/portal/verticalMainMenu.ascx konumıunda bulunuyor. İlgili modulün kaynak dosyasına giderek, içeriğinde değişiklik yapabilirsiniz. Temel HTML ve CSS bilgileri ile yeni katmanlar oluşturarak, modül içeriğinin nasıl bir stil şablonunda görüneceğini belirleyebiliriz. Proticaret tema tasarımlarını, varolan mevcut modüllerin düzenlenmesi ve yeni modül dosyalarının oluşturularak içerik yönetiminde tanıtılması yoluyla yapıyoruz.

Proticarret Tema Yapımı > Modül Tanımı